Chodov-Město pod Krušnými horami

Název

Chodov-Město pod Krušnými horami

Popis

Vzpomínkové toulání průmyslovým městem v Sokolovské pánvi na úpatí Krušných hor. Chodov byl založen na důležité křižovatce starých zemských stezek v údolí řeky Ohře původně jako dvě strážní tvrze hraničních strážců-Chodů. Ves Chodov stála na území sedlecké župy, jejíž hlavním střediskem bylo hradiště Sedlec u Karlových Varů. V důsledku sporů Přemyslovců o český trůn získal ves Chodov waldsaský klášter. Z r. 1195 je zpráva, kde je uváděn Chodov jako součást panství říšského města Cheb. V r. 1196 český kníže Jindřich Břetislav přebral nad českými majetky cisterciáckého kláštera ve Waldsassenu ochranu. V této době byl v Chodově založen farní kostel. Po založení hradu a města Loket se sídlo župního úřadu přeneslo na Loket. Z r. 1288 je poznámka kronikáře, že usedlosti waldsaského kláštera v okolí Chodova byly poškozeny loupežníky. V roce 1348 waldsassenský opat prodal ves a dvůr Chodov místnímu šlechtici Trostu Winklerovi, což potvrdil v r. 1355 Karel IV. Od r. 1439 se v Chodově usadil rod Hýzrlů z Chodova. Václav Hyzrle z Chodova byl r. 1451 jmenován zemským soudcem na hradě Lokti. Spory v druhé polovině 15. století mezi Hýzrly a rodem Šliků, kteří drželi sousední loketské panství vyvrcholil v noci na 30. října 1490, kdy vojáci Jeronýma Šlika přepadli chodovskou tvrz a zabrali ji. Počátkem 16. století je Chodov rozdělen na dva útvary – Horní a Dolní Chodov, které se udržely jako samostatné správní jednotky až do 19. století. Do počátku třicetileté války je Dolní Chodov majetkem města Loket a Horní Chodov patříl šlechtické rodině Unruherů. Po bitvě na Bílé hoře se podařilo Chodov mezi lety 1644 a 1733 spojit v jeden celek šlechtické rodině Plankenheimů. Při velkém požáru v r. 1654 byl zničen kostel s farou i sousední škola s důležitými listnami a také zámeček v Horním Chodově. V r. 1725 byl zničený kostel sv. Vavřince, fara a škola obnoveny. V r. 1683 byl Chodov opět rozdělen na Horní a Dolní. František Flamín z Plankenheimu si nechal po r. 1710 v Dolním Chodově vystavět zámeček. Rytíř Ferdinand z Braunsdorfu vystavěl kolem r. 1733 barokní zámeček v Horním Chodově. Jeho syn Jan Ferdinand založil pro deputátníky ves Nová Chodovská. V r. 1780 navštívil při cestě do Chebu Chodov císař Josef II. Po zrušení nevolnictví v r. 1781 došlo pro špatnou informovanost poddaných v okolí ke dvěma selským povstáním, které vedl vřesovský mlynář. 2 000 sedláků shromážděných u Nového Sedla bylo po bitce s vojáky rozehnáno.
Roku 1810 založil František Miesl ve zpustlém zámečku v Dolním Chodově první manufakturu na výrobu kameniny a porcelánu. Nejstarší porcelánové zboží (značené DH, Kodau, Chodau) se datuje do let 1835-1844. V letech 1845-1872 porcelánku se zbožím vynikající kvality provozoval Mojžíš Porges z Portheimu. Po r. 1848, se Chodov začal rychle rozvíjet jako průmyslové centrum. Manufaktura byla v polovině 19. století přetvořena na továrnu na porcelán a od roku 1871 ji převzala firma Haas & Cžjžek. V roce 1883 byla založena druhá chodovská porcelánka (Richter-Fenkl-Hahl) a uvedena do provozu továrna na stroje Gasch, nyní Chodos s výrobou zařízení pro gumárenství a výrobu plastických hmot. V té samé době bylo v Chodově otevřeno větší množství hnědouhelných dolů. Hornictví se vedle výroby porcelánu stalo nejvýznamnějším průmyslovým odvětvím Chodova. Dalšímu rozvoji pomohl rok 1870, kdy byl Chodov napojen na buštěhradskou dráhu. V r. 1924 byl severně od města založen velký hnědouhelný důl Jindřich. Velké množství pracovních příležitostí zapříčinilo i nárůst počtu obyvatel. V roce 1894 pak byl Chodov dekretem císaře Františka Josefa I. povýšen na město a byl mu udělen městský znak. Průmysl se v Chodově rozvíjel i po 2. světové válce a s tím i výstavba města. Ze starého města zůstal jen střed města kolem náměstí a kostela sv. Vavřince. V 50. letech 20. století byl vybudován Palivový kombinát Vřesová. V 90. letech byla výroba svítiplynu ukončena a v roce 1996 byla uvedena do provozu unikátní paroplynová elektrárna o celkovém instalovaném výkonu 400 MW. Mimo elektřinu elektrárna vyrábí i teplo, které dodává do okolí. Na jaře roku 2011 byla ve Vřesové ukončena výroba briket.
Dominantou města je barokní kostel sv. Vavřince, stavba z let 1725–1733 vystavěná na místě staršího kostela. Hlavní oltář zdobí obraz od Petra Brandla. Zvony snesené z věže kostela byly v roce 2003 prohlášeny kulturní památkou. Před hřbitovní zdí jsou umístěna pozdně renesanční boží muka na toskánském sloupku z r. 1672. U kostela před branou na hřbitov stojí socha sv. Šebastiána. Kostel Českobratrské církve evangelické v secesním stylu je z počátku 20. století. Na náměstí stojí barokní sloup Nejsvětější Trojice z roku 1675. Pomník obětem válek a 50. výročí korunovace císaře Františka Josefa byl znovu vybudován v roce 1998 v městském parku. Původní starší pomník z roku 1898 se nedochoval. Na Staroměstské před kavárnou Bublina je Pamětní deska horníkům. V místní části Stará Chodovská, stojí kamenný pomník s pamětník deskou, na které je nápis „5. - 9. května 1945", připomíná obyvatele obce padlé na konci 2. světové války. V roce 1951 byl na tehdejším stadionu Obráců míru na startu také Emil Zátopek, kterého pozdravilo na 10 000 diváků. Na pohlednicích si můžeme prohlédnout město Chodov a jeho okolí v průběhu několika desetiletí.

Období

Statistiky

  • 19 fotek
  • 1 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Chodov-Město pod Krušnými horami
Komentáře Přidat